Spoločnosť O2 Slovakia, s.r.o. (ďalej len „O2“ alebo „Spoločnosť“) má zavedený vnútorný systém (ďalej len „Systém“) na podávanie oznámení (ďalej len „oznámenie“) o možnom protispoločenskom resp. protiprávnom konaní, ktoré sa spoločnosti O2 bezprostredne týka.
Oznamovateľovi, ktorý splní podmienky pre podanie oznámenia v zmysle zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o ochrane oznamovateľov“), je zaručená ochrana.
Systém na podávanie oznámení o možnom protispoločenskom resp. protiprávnom konaní neslúži na riešenie zákazníckych požiadaviek ako sú objednávky, zmeny a ukončenia služieb, reklamácie služieb a ich vyúčtovaní Kontakty | O2 resp. záležitosti týkajúce sa ochrany osobných údajov Osobné údaje | O2.
Okrem zamestnancov Spoločnosti môžu oznámenie o protispoločenskom resp. protiprávnom konaní vykonať:
Zodpovednými osobami Spoločnosti (ďalej len „Zodpovedná osoba“) sú interný audítor a Chief Legal and Regulatory Officer (CLRO).
a) online formulára zverejneného na tejto webovej stránke nižšie
Použitie online formulára na vykonanie oznámenia je najvhodnejšie a najefektívnejšie. O prijatí oznámenia a jeho riešení budete informovaný, okrem prípadov kedy výslovne našej spoločnosti uvediete, že si informovaný byť neželáte.
b) písomne - v listinnej podobe (poštou) zaslanej na adresu sídla našej spoločnosti – O2 Slovakia, s.r.o., Pribinova 40, 811 09 Bratislava
Oznámenie musí byť Spoločnosti doručené v obálke zabezpečenej proti náhodnému otvoreniu, na ktorej je uvedený zreteľný nápis „NEOTVÁRAŤ – OZNÁMENIE PROTISPOLOČENSKEJ ČINNOSTI“.
V prípade podania oznámenia v listinnej podobe sú zamestnanci oprávnení preberať písomnosti Spoločnosti povinní uvedenú zásielku neotvárať a v neporušenom stave ju bezodkladne postúpiť priamo Zodpovednej osobe. Oznámenie, ktoré prijala osoba odlišná od Zodpovednej osoby, je táto povinná bezodkladne postúpiť na vybavenie Zodpovednej osobe.
c) písomne – e-mailom na: whistleblowing@o2.sk
d) ústne - osobne na základe predchádzajúcej dohody so Zodpovednou osobou
Ak nemôžete urobiť oznámenie inými spôsobmi, požiadajte o stretnutie so Zodpovednou osobou Spoločnosti, za účelom urobenia oznámenia jedným z nasledujúcich spôsobov:
V žiadosti na seba prosím uveďte kontakt, prostredníctvom ktorého Vás bude po doručení Vašej žiadosti v primeranej lehote, najdlhšie však do siedmych (7) dní odo dňa doručenia žiadosti, kontaktovať Zodpovedná osoba s návrhom termínov schôdzky.
Pri osobnom oznámení sa s predchádzajúcim súhlasom oznamovateľa vyhotoví Zodpovedná osoba zápisnicu zachytávajúcu podstatu ústneho oznámenia. Oznamovateľovi bude umožnené skontrolovať obsah zápisnice, prípadne ho opraviť, a potvrdiť ju svojím podpisom.
Vezmite prosím na vedomie, že pokiaľ si so Zodpovednou osobou dohodnete stretnutie, ktorého sa potom bezdôvodne nezúčastníte, alebo toto stretnutie nebude v skutočnosti dojednané za účelom oznámenia porušenia, môže O2 v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi požadovať náhradu prípadne vzniknutej škody z takejto márne prebehnutej schôdzky.
e) externými kanálmi, resp. prostredníctvom iného orgánu príslušného na prijatie oznámenia
Oznámenie možno podať aj externými kanálmi, resp. prostredníctvom iného orgánu príslušného na prijatie oznámenia, ktorými sú:
Oznamovateľ (fyzická osoba) môže prostredníctvom Systému oznámiť a predložiť O2 informácie o možnej protispoločenskej činnosti – konanie, ktoré je kriminalitou alebo inou protispoločenskou činnosťou v zmysle Zákona o ochrane oznamovateľov o spáchaní ktorej sa oznamovateľ dozvedel v súvislosti s prácou alebo inou obdobnou činnosťou pre Spoločnosť.
Pokiaľ máte k oznámeniu podklady / dôkazy, z ktorých sa dá vyvodiť či preukázať možnú protispoločenskú činnosť, môžete ich zaslať O2 poštou, odovzdať osobne do rúk Zodpovednej osoby, prípadne budete na ich zaslanie vyzvaní spôsobom komunikácie, ktorú si zvolíte v online formulári pre urobenie oznámenia.
Áno. Oznamovateľ nesmie byť vystavený tzv. odvetnému opatreniu za to, že urobil oznámenie. Ochrana pred odvetnými opatreniami sa vzťahuje aj na:
Oznamovateľ sa tejto ochrany nemôže vzdať.
Oznamovanie protispoločenskej činnosti sa nepovažuje za porušenie zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť ani za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť podľa osobitných predpisov len vtedy, ak ide o povinnosť vyplývajúcu z výkonu zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a nejde o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností, poštového tajomstva, bankového tajomstva, telekomunikačného tajomstva alebo daňového tajomstva, ochranou dôverných štatistických údajov, nejde o povinnosť mlčanlivosti v súvislosti s poskytovaním a sprístupňovaním údajov zo zdravotnej dokumentácie, o povinnosť mlčanlivosti príslušníkov spravodajských služieb alebo o povinnosť mlčanlivosti pri poskytovaní právnych služieb t.j. Zákon o ochrane oznamovateľov nezbavuje oznamovateľa povinnosti mlčanlivosti v súvislosti s telekomunikačným tajomstvom a jeho porušenie predstavuje závažné porušenie pracovnej disciplíny, čím nie sú dotknuté ostatné nároky vyplývajúce z osobitných predpisov, vrátane Trestného zákona.
Oznamovateľ nenadobudne urobením oznámenia žiadnu ochranu za prípadné porušenie alebo neplnenie vlastných povinností voči O2. Za odvetné opatrenie sa považuje len také opatrenie, ktoré je vyvolané oznámením (a je teda nedôvodnou, neobjektívnou a diskriminujúcou odvetou).
Áno, ale iba v prípade ak oznamovateľ zverejnil informácie z dôvodu, že:
Oznámenie sa podáva Zodpovednej osobe a je ho možné podať aj anonymne. Zodpovedná osoba oznámenie prijme, zaeviduje a najneskôr do siedmich (7) dní potvrdí oznamovateľovi prijatie oznámenia. Zodpovedná osoba evidenciu chráni pred stratou, zničením, poškodením, zneužitím alebo iným neoprávnením nakladaním, pričom dbá na to, aby sa zamedzil prístup neoprávnených osôb k tejto evidencií.
S pôvodným oznámením sa má právo oboznámiť výlučne Zodpovedná osoba, s výnimkou situácií určených platnými právnymi predpismi. Zodpovedná osoba je zároveň povinná zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedela pri výkone svojej činnosti s preverovaním oznámení.
Oznámenie sa eviduje po dobu troch (3) rokov, a to v minimálnom rozsahu:
Zodpovedná osoba je povinná oznamovateľa písomne oboznámiť s výsledkom preverenia oznámenia a opatreniami, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia do 90 dní od potvrdenia prijatia oznámenia alebo ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 dní od uplynutia siedmich (7) dní od prijatia Oznámenia.
Ak výsledkom preverenia Oznámenia je postúpenie veci na vybavenie podľa Trestného poriadku alebo osobitných predpisov, Zodpovedná osoba je povinná o tejto skutočnosti vopred informovať oznamovateľa to neplatí, ak by informovaním oznamovateľa mohlo byť zmarené prešetrenie oznámenia. Zodpovedná osoba je povinná vyžiadať si výsledok vybavenia v rozsahu, ako to umožňuje osobitný predpis a do desiatich (10) dní od doručenia tohto výsledku s ním oboznámiť Oznamovateľa. Oznamovateľ sa pre účely Systému považuje za oboznámeného, ak mu Zodpovedná osoba odoslala výsledok vybavenia oznámenia elektronicky alebo sprístupnila informácie o výsledku iným spôsobom.
Zodpovedná osoba sa mu bude venovať. O výsledku vás budeme informovať.
Späť na formulár