Pre médiá

Hľadáte kontakt našej spoločnosti pre média alebo dôležitú informáciu z tlačovej správy? Ste na správnom mieste.

O2 a Slovak Telekom uzavreli historickú dohodu o zdieľaní mobilnej siete na Slovensku

pdf
Tlačová správa

Stiahnuť ako PDF súbor

2  |  August  |  2023
Bratislava

O2 a Slovak Telekom uzavreli dohodu o zdieľaní technológie mobilných sietí, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku. Zákazníci pocítia jej prínos v mnohých ohľadoch, najmä v rýchlejšom nasadzovaní sieťových inovácií i vyššej kvalite signálu. Výhodou tohto prepojenia operátorov bude rýchlejší rozvoj sietí i šetrenie nákladov spojených so spotrebou elektrickej energie, čo bude mať pozitívny dopad aj v oblasti životného prostredia.

Rýchlejšie nasadzovanie inovácií, kvalitnejší signál, šetrenie nákladov či životného prostredia sú len niektoré benefity, ktoré so sebou prinesie zdieľanie sietí. Zlepšenie zákazníckej skúsenosti so sieťami operátorov bude vyplývať napríklad aj z nárastu spoločného počtu základňových staníc, zvýšenia kapacity siete a zároveň sa zlepší pokrytie.

Historická dohoda pre celú krajinu

Dohoda má zásadný pozitívny vplyv aj na rozvoj samotnej najmodernejšej 5G siete. Ušetrené prostriedky budú smerovať najmä do jej expanzie či optického prepojenia základňových staníc. Nemalým pozitívnym vplyvom tejto dohody bude aj zlepšovanie životného prostredia a to najmä znížením spotreby elektrickej energie.

„Pretože nám záleží na čo najlepšej skúsenosti zákazníkov, aj tentokrát máme pre nich výbornú správu. Práve zákazníci budú totiž z tejto prelomovej dohody o zdieľaní sietí profitovať najviac. Ako jeden z lídrov pokrývania Slovenska vysokorýchlostným pripojením budeme rozvíjať mobilné siete ešte rýchlejšie ako doteraz a prinášať nové technológie aj do oblastí, kde by to v minulosti trvalo dlhšie. Zároveň táto dohoda neovplyvní náš vzájomný konkurenčný boj a naďalej budeme súperiť o priazeň zákazníkov naším unikátnym portfóliom produktov a služieb a kvalitou zákazníckej starostlivosti. Rád by som naším zákazníkom odkázal, že sa majú skutočne na čo tešiť,“ uviedol CEO O2 Igor Tóth.

„S rastúcimi nákladmi na vývoj sietí prichádzajú na trh aj nové riešenia ako ich zefektívniť. Teraz je čas zdieľať siete, lebo prechádzame vlnou masívnej modernizácie spolu s nasadzovaním 5G sietí. Všetky siete budú modernizované a je to veľký moment pre operátorov vrátane pozitívneho dopadu v kontexte energií, životného prostredia a udržateľnosti celého sektora. Zdieľanie sietí je etablované na viacerých trhoch v Európe vrátane českého a rovnakí partneri budú spájať sily aj na Slovensku, pričom využijú nadobudnuté poznatky. Dohoda napĺňa regulačné povinnosti a rešpektuje nezávislosť operátorov inovovať, aj sa odlíšiť od konkurencie. Benefit zdieľania ocenia najmä naši zákazníci, ktorí budú môcť naďalej využívať služby v špičkových, oceňovaných sieťach a zlepší sa im pokrytie. Ušetrené prostriedky môžeme smerovať do väčšieho pokrytia a kvality mobilnej siete i optiky, otvoria sa nám nové možnosti investícií na ďalší rozvoj v budúcnosti – ako najväčší investor v telekomunikačnej oblasti nechceme poľaviť v tempe digitalizácie krajiny ani v súčasnom náročnom období,“uviedol José Perdomo Lorenzo, CEO Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.

Fakty o plánovanom zdieľaní sietí

· Proces zdieľania sietí bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách, pričom jeho zavŕšenie očakávajú operátori v horizonte dvoch až troch rokov, zohľadňujúc objektívne dôvody náročnosti celého projektu.

· Bratislavy a Košíc sa táto dohoda o zdieľaní sietí nedotkne a operátori budú v týchto mestách spravovať svoje siete samostatne.

· Zvyšok Slovenska bude rozdelený na dve oblasti, s približne rovnakým počtom základňových staníc, o ktorých servis a prevádzku sa budú operátori starať v zmysle podpísanej dohody.

· Zdieľanie sietí sa v zmysle dohody nijako nedotkne komerčnej nezávislosti operátorov a teda zachová vysokú konkurencieschopnosť na mobilnom trhu. Každý operátor bude mať naďalej svoju ponuku mobilných služieb, či ide o paušály, predplatené karty alebo iné riešenia.